RPC0805JT7R50-HP
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RPC0805JT7R50-HP
Description:
RES 7.5 OHM 5% 0.4W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings AEC-Q200
Resistance 7.5 Ohms
Series RPC
Power (Watts) 0.4W