RPC1206FT10K0-HP
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RPC1206FT10K0-HP
Package:
1206
Description:
RES 10K OHM 1% 1/2W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings AEC-Q200
Resistance 10 kOhms
Series RPC
Power (Watts) 0.5W, 1/2W