RPC1206FT3K90-UP
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RPC1206FT3K90-UP
Package:
1206
Description:
RES 3.9K OHM 1% 3/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings AEC-Q200
Resistance 3.9 kOhms
Series RPC
Power (Watts) 0.75W, 3/4W