RPC1210JT51R0-HP
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RPC1210JT51R0-HP
Package:
1210
Description:
RES 51 OHM 5% 3/4W 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings AEC-Q200
Resistance 51 Ohms
Series RPC
Power (Watts) 0.75W, 3/4W