Home / Ceramic Capacitors / RPER72A334K5B1C03B
minImg
RPER72A334K5B1C03B
Murata Electronics
Product No:
RPER72A334K5B1C03B
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series RPE
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.33 µF