Home / Ceramic Capacitors / RPER72A473K2M1C03A
minImg
RPER72A473K2M1C03A
Murata Electronics
Product No:
RPER72A473K2M1C03A
Description:
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.248" (6.30mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.047 µF