RPMD40-480512TG
Recom Power
Product No:
RPMD40-480512TG
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC/DC DIN RAIL SUP 5V +/-12V 40W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
DC Voltage - Input (Max) 75V
Input Type DC
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 -12V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 5V
Size / Dimension 4.92" L x 2.27" W x 0.97" H (125.0mm x 57.6mm x 24.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 6A, 400mA, 400mA
Number of Outputs 3
Series POWERLINE Power Modules (40W)
Power (Watts) 40W
DC Voltage - Input (Min) 36V