RPS0J820MCN1GS
Nichicon
Product No:
RPS0J820MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 82UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm
Series FPCAP, RPS
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.2 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 82 µF