RPX-0.5Q-CT
Recom Power
Product No:
RPX-0.5Q-CT
Manufacturer:
Recom Power
Package:
17-QFN (3x5)
Description:
0.5A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE'
In Stock : 22
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 4 -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 0.8 ~ 34V
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Size / Dimension 0.20" L x 0.12" W x 0.06" H (5.0mm x 3.0mm x 1.6mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 500mA
Supplier Device Package 17-QFN (3x5)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Series RPX-0.5Q
Control Features -
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 17-PowerLFQFN Module
Efficiency 90%