RQ73C1E71R5BTD
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RQ73C1E71R5BTD
Package:
0402
Description:
RES 71.5 OHMS 0.1% 1/16W 0402
In Stock : 8627
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
Resistance 71.5 Ohms
Series RQ73
Power (Watts) 0.063W, 1/16W