RR0816P-561-D
Susumu
Product No:
RR0816P-561-D
Description:
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/16W 0603
In Stock : 16013
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Resistance 560 Ohms
Series RR
Power (Watts) 0.063W, 1/16W