RSB1A120JDS
Schneider Electric
Product No:
RSB1A120JDS
Manufacturer:
Schneider Electric
Description:
HARMONY, INTERFACE PLUG-IN RELAY
In Stock : 12
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC, 300VDC - Max
Termination Style Screw Terminal
Contact Rating (Current) 12 A
Coil Current 33.3 mA
Mounting Type DIN Rail
Coil Resistance 360 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series Harmony
Operate Time 4 ms
Mfr Schneider Electric
Coil Voltage 12VDC
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 9.6 VDC