RT0402FRE078K2L
YAGEO
Product No:
RT0402FRE078K2L
Description:
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/16W 0402
In Stock : 33941
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Resistance 8.2 kOhms
Series RT
Power (Watts) 0.063W, 1/16W