RT9183-18GG
Richtek USA Inc.
Product No:
RT9183-18GG
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Package:
SOT-223
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SOT223
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Output Type Fixed
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-223
Series -
Control Features -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Richtek USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A