RVC1206JT390K
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RVC1206JT390K
Package:
1206
Description:
RES 390K OHM 5% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Resistance 390 kOhms
Series RVC
Power (Watts) 0.25W, 1/4W