RWR74N24R9FRRSL
Vishay Dale
Product No:
RWR74N24R9FRRSL
Description:
RES 24.9 OHM 5W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 24.9 Ohms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR74N
Power (Watts) 5W
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate R (0.01%)