RWR78N1540FSS73
Vishay Dale
Product No:
RWR78N1540FSS73
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 154 OHM 10W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 154 Ohms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Number of Terminations 2
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate S (0.001%)