RWR78NR160DRB12
Vishay Dale
Product No:
RWR78NR160DRB12
Description:
RES 0.16 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient ±650ppm/°C
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 160 mOhms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Power (Watts) 10W
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate R (0.01%)