RWR80S1870FRB12
Vishay Dale
Product No:
RWR80S1870FRB12
Description:
RES 187 OHM 2W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 187 Ohms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Power (Watts) 2W
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate R (0.01%)