RWR81N2R94FRBSL
Vishay Dale
Product No:
RWR81N2R94FRBSL
Description:
RES 2.94 OHM 1W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 2.94 Ohms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Power (Watts) 1W
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate R (0.01%)