RWR81S1600BSRSL
Vishay Dale
Product No:
RWR81S1600BSRSL
Description:
RES 160 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 160 Ohms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Power (Watts) 1W
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate S (0.001%)