RWR89SR150FSBSL
Vishay Dale
Product No:
RWR89SR150FSBSL
Description:
RES 0.15 OHM 3W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±650ppm/°C
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 150 mOhms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Power (Watts) 3W
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate S (0.001%)