RWS1000B-36/CO2
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
RWS1000B-36/CO2
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 1008W
Product Status Active
Efficiency 88%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 60°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 36V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.80" L x 5.00" W x 2.48" H (198.1mm x 127.0mm x 63.0mm)
Number of Outputs 1
Series RWS1000B (1000W)
Current - Output 1 28 A
Power (Watts) 1008W