RWS300B-24/R
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
RWS300B-24/R
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 300W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.70" L x 4.02" W x 1.61" H (170.0mm x 102.0mm x 41.0mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Series RWS-B (300W)
Current - Output 1 12.5 A
Power (Watts) 300W
Type Enclosed
Efficiency 88%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC