RXK101M1HBK-1012S
Surge
Product No:
RXK101M1HBK-1012S
Manufacturer:
Surge
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 371 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Series RXK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 530 mA @ 100 kHz
Mfr SURGE
Capacitance 100 µF
Package Bulk
Impedance 160 mOhms