Home / Headers, Male Pins / S12B-PHDSS(LF)(SN)
minImg
S12B-PHDSS(LF)(SN)
JST Sales America Inc.
Product No:
S12B-PHDSS(LF)(SN)
Description:
CONN HEADER R/A 12POS 2MM
In Stock : 7101
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.114" (2.90mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Detent Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series PHD
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)