S12L0C-P03MSN0-7200
ODU
Product No:
S12L0C-P03MSN0-7200
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 2,
User Guide
Cable Opening 0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 800V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 16A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 2
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr ODU
Contact Material Brass
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C