S21K0C-P06MFD0-600S
ODU
Product No:
S21K0C-P06MFD0-600S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.1,SER.K,6P
User Guide
Cable Opening 0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 400V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 6A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 1
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr ODU
Contact Material Brass
Features Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C