S22K0C-P06LPH0-800S
ODU
Product No:
S22K0C-P06LPH0-800S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG W/SOCKETS,SZ.
User Guide
Cable Opening 0.276" ~ 0.315" (7.00mm ~ 8.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 500V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 12A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 2
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr ODU
Contact Material Brass
Features Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C