S41F1C-P05PJG0-550S
ODU
Product No:
S41F1C-P05PJG0-550S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 1,
User Guide
Cable Opening 0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 450V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 1
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr ODU
Contact Material Brass
Features Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C