Home / Crystals / SA204160F35HAR
minImg
SA204160F35HAR
CTS-Frequency Controls
Product No:
SA204160F35HAR
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
User Guide
Load Capacitance 10pF
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Frequency Stability ±50ppm
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) 200 Ohms
Series SA204
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr CTS-Frequency Controls
Operating Mode Fundamental
Frequency 16 MHz