Home / Microcontrollers / SAF-XC164S-16F40F BB
minImg
SAF-XC164S-16F40F BB
Infineon Technologies
Product No:
SAF-XC164S-16F40F BB
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TQFP-100-5
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
User Guide
Core Processor C166SV2
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 79
Peripherals PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package PG-TQFP-100-5
EEPROM Size -
Series XC16x
Package / Case 100-LQFP
Core Size 16-Bit
Mfr Infineon Technologies
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Package Tray
Data Converters A/D 14x8/10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.35V ~ 2.7V