Home / Headers, Male Pins / SBH51-LPPE-D39-ST-BK
minImg
SBH51-LPPE-D39-ST-BK
Sullins Connector Solutions
Product No:
SBH51-LPPE-D39-ST-BK
Description:
CONN HEADER VERT 78POS 1MM
User Guide
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 78
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post Flash
Series SBH51
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)