SBS12EHFL
Mallory Sonalert Products Inc.
Product No:
SBS12EHFL
Description:
BUZZER MAGNETIC 44.45MM FLANGE
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 65°C
Input Type DC
Height - Seated (Max) 0.591" (15.01mm)
Approval Agency cUL, UL
Duration Repeating every 2.5 Sec
Termination Wire Leads
Size / Dimension 1.750" Dia (44.45mm)
Mounting Type Panel Mount, Flange
Current - Supply 300mA
Voltage Range 9 ~ 12V
Product Status Active
Ratings Medical
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
Series SBS
Sound Pressure Level (SPL) 95dB @ 9V, 10cm
Technology Magnetic
Mfr Mallory Sonalert Products Inc.
Operating Mode Pulse, Fast
Frequency 2.075kHz