SC3316FH-1R0
Signal Transformer
Product No:
SC3316FH-1R0
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 1UH 10.5A 6 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 11A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 10.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.512" L x 0.394" W (13.00mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 6mOhm Max
Series SC3316FH
Inductance 1 µH