SC36-11YWA
Kingbright
Product No:
SC36-11YWA
Manufacturer:
Kingbright
Description:
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL YLW 10DIP
User Guide
Color Yellow
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm)
Millicandela Rating 2.6mcd
Product Status Obsolete
Power Dissipation (Max) 75mW
Series -
Common Pin Common Cathode
Package / Case 10-DIP (0.200", 5.08mm)
Number of Characters 1
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.36" (9.14mm)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V