SCEP147H-1R8
Signal Transformer
Product No:
SCEP147H-1R8
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 1.8UH 16.5A 3.9MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 29.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.319" (8.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 16.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.591" L x 0.587" W (15.00mm x 14.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.9mOhm Max
Series SCEP147H
Inductance 1.8 µH