SCRH124B-271
Signal Transformer
Product No:
SCRH124B-271
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 270UH 860MA 870MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 600mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 860 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 870mOhm Max
Series SCRH124B
Inductance 270 µH