SCRH62-4R0
Signal Transformer
Product No:
SCRH62-4R0
Description:
FIXED IND 4UH 2A 80 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.63A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance -20%, +40%
Current Rating (Amps) 2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 80mOhm Max
Series SCRH62
Inductance 4 µH