Home / Fixed Inductors / SDCHA1V8040-560-R
minImg
SDCHA1V8040-560-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
SDCHA1V8040-560-R
Description:
IND SMD POWER 56.0UH 1.75
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.75 A
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 160mOhm
Series SDCHA1V80
Inductance 56 µH
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 10.5MHz