Home / Fixed Inductors / SDCL0402H4N1BT01
minImg
SDCL0402H4N1BT01
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SDCL0402H4N1BT01
Package:
01005
Description:
FIXED IND 4.1NH 180MA 1.1OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 8 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 180 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 01005
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Series SDCL0402H-01
Inductance 4.1 nH
Type Multilayer
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Frequency - Self Resonant 7.5GHz