Home / Fixed Inductors / SDCL1V2010-4R7M-R
minImg
SDCL1V2010-4R7M-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
SDCL1V2010-4R7M-R
Description:
IND 4.7 UH 0.90A SMT
In Stock : 6428
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 900mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 800 mA
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.083" L x 0.067" W (2.10mm x 1.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 405mOhm Max
Series SDCL1V20
Inductance 4.7 µH