Home / Fixed Inductors / SDCL1V3015-3R3M-R
minImg
SDCL1V3015-3R3M-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
SDCL1V3015-3R3M-R
Description:
IND 3.3 UH 1.4A SMT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 109mOhm Max
Series SDCL1V30
Inductance 3.3 µH