SDE0604A-2R7M
Bourns Inc.
Product No:
SDE0604A-2R7M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 2.7UH 4A 55 MOHM SMD
In Stock : 4113
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.8A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 55mOhm Max
Series SDE0604A
Inductance 2.7 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 60MHz