SDE1006A-3R9M
Bourns Inc.
Product No:
SDE1006A-3R9M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 3.9UH 5.2A 27 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.7A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.2 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 27mOhm Max
Series SDE1006A
Inductance 3.9 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 40.6MHz