Home / Fixed Inductors / SDEM20161T-R24MS
minImg
SDEM20161T-R24MS
Delta Electronics/Cyntec
Product No:
SDEM20161T-R24MS
Package:
0806
Description:
FIXED IND 240NH 5A 24 MOHM SMD
In Stock : 4760
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.5A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0806
Ratings -
DC Resistance (DCR) 24mOhm Max
Series SDEM20161T
Inductance 240 nH