SDI160G-24-UD2-P51
CUI Inc.
Product No:
SDI160G-24-UD2-P51
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 158W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization -
Input Type Cord
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class II)
Output Connector Power DIN, 4 Pin
Approval Agency EN, FCC, PSE, UL
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 5.91" L x 2.13" W x 1.30" H (150.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 6.6A
Series GaN, SDI160G-UD (160W)
Power (Watts) 158 W
No Load Power Consumption 150mW (Max)
Cord Length 59" (1.50m)
Region Utilized Europe
Efficiency 90%
Voltage - Output 24V
Standard Number 55024; 55032 Class B; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC