SDR0503-221K
Bourns Inc.
Product No:
SDR0503-221K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 220UH 250MA 2.5OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 340mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 35 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 250 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.5Ohm Max
Series SDR0503
Inductance 220 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 6MHz