SDR1305-220M
Bourns Inc.
Product No:
SDR1305-220M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 22UH 2.9A 62 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 27 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.9 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 62mOhm Max
Series SDR1305
Inductance 22 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 20MHz