SDR1307A-2R2M
Bourns Inc.
Product No:
SDR1307A-2R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 2.2UH 9A 6 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 18A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 22 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 9 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 6mOhm Max
Series SDR1307A
Inductance 2.2 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 50MHz